poniedziałek, 6 stycznia 2014

Wspólne kolędowanie

Dzisiaj Kościół obchodzi  uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W Polsce 6 stycznia od 2011 roku - zgodnie z uchwałą Sejmu  jest dniem wolnym od pracy. Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis "C+M+B" (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionem benedicat). 
Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy. 
Święto Trzech Króli obchodzone jest jako dzień wolny od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwecji i Finlandii. 

Dzisiaj w Warszawie i innych polskich miastach przeszły Orszaki Trzech Króli.
Niestety nie brałam udziału ponieważ byłam zaproszona na wspólne kolędowanie czyli śpiewanie kolęd do koleżanki. Było nas razem prawie 15 osób. Koleżanka przygotowała pyszne jedzenie, a więc nie śpiewaliśmy na pusty żołądek. Była też gitara. Dostaliśmy nawet śpiewniki. Nimby znamy kolędy, ale jak przychodzi do śpiewania to zwykle znamy początek lub refren. Polskie kolędy są naprawdę piękne i przecież to jest nasza kultura i obrzędami ludowymi. Dlatego powinnyśmy zwyczaj ten kultywować. 
Wspólne kolędowanie