poniedziałek, 14 stycznia 2019

Bilety lotnicze – czy naprawdę są takie tanie?


Bilety lotnicze – czy naprawdę są takie tanie?
Organizując wycieczki zwykle drogą lotniczą załatwiam też bilety lotnicze. W przypadku osób niepełnosprawnych kiedy mam w grupie 4-5 wózków inwalidzkich muszę wykupić je dużo wcześniej. Dlaczego?  Po pierwsze w zależności od wielkości samolotu wózki inwalidzkie będą zaakceptowane lub nie.  Po drugie  może się tak zdarzyć, że inne osoby na wózkach zdecydowali się na ten sam lot przed nami. I co wtedy? Linie mogą nam odmówić lotu ze względu na bezpieczeństwo. Każda linia ma swoją też polityką. I tak Raynair zabiera tylko 4 wózki manualne na pokład. Wizzair jest bardziej życzliwy bo zabiera już 10 wózków.
W przypadku wózków elektrycznych sprawa jest bardziej skomplikowana. Liczy się waga wózka i rodzaj baterii. Baterie muszą być suche i żelowe.
Nasz narodowy przewoźnik LOT – ma trochę dziwną politykę.  Organizując wycieczkę do Petersburga zadzwoniłam, aby dowiedzieć o ilość  wózków, które mogę zabrać. Usłyszałam, że najpierw muszę wykupić bilety, a potem dopiero  dowiem się,  czy wózki będą zaakceptowane. Pytam dalej? A jeżeli nie zostaną zaakceptowane to dostanę zwrot?  Niestety nie.
Inny przypadek - Lot do Rzymu. Wykupuję 8 biletów do w dobrej cenie. Niestety kolejne bilety są znacznie droższe nawet o 300 zł
Co mi zostaje? Zakup biletów grupowych powyżej 10 osób. Ma to swoje dobre i złe strony.                    Bezkosztowo wolno mi zmienić nazwiska zwykle do momentu zapłacenia za bilety ( zwykle do dwóch  2 tygodni przed). Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych ponieważ wszystko się może zdarzyć. Jeżeli jednak ktoś zgłasza takie zderzenie w dniu wyjazdu na pewno już nie będę mogła nazwiska podmienić.
Zła strona – bilety te są znacznie droższe. No, ale coś za coś.
Po trzecie – nie dopłacamy do bagażu, bagaż jest już wliczony ( w przypadku linii rejsowych)
Często osoby  mówią „ znalazłem tani bilet do Rzymu za 300 zł w obie strony. Faktycznie miał szczęście. Ale zwykłe takich biletów na cały samolot jest kilka. Dlatego bardzo się denerwuję kiedy klienci twierdzą, że to nie możliwe, aby bilet był taki drogi. Też trzeba pamiętać o jakiej porze roku chcemy lecieć. Do Barcelony czy Portugalii zimą polecimy  nawet za 150 zł. Nie oczekujemy takich cen w okresie letnim.
Moi klienci po mimo znacznej kwoty decydują się na bilety grupowe.
Moje rada: Można zawsze ubezpieczyć bilet lotniczy od rezygnacji – kwota w granicach 100 zł.
O ubezpieczeniach od rezygnacji i chorób przewlekłych napiszę w następnych wejściach.